Síla lidskosti Nicolase Wintona

Síla lidskosti Nicolase Wintona

Ve středu 30. 11. 2022 jsme v litomyšlském kině, naplněném k prasknutí, zhlédli film Síla lidskosti. Samotnému promítání předcházelo úvodní slovo paní Burdové, která se dlouhodobě věnuje problematice holocaustu, zvláště v okolí Litomyšle. Film nám vykreslil příběh britského mladíka Nicolase Wintona, díky jehož odvaze a odhodlání pomoci bylo zachráněno přes 600 českých židovských dětí před jistou smrtí v koncentračních táborech. Pro mě osobně byla nejsilnější Wintonova skromnost a samozřejmost, která se po celý film zrcadlila v jeho činech. Nejednou mi běhal mráz po zádech při dobových záběrech, stejně jako jsem se neubránila slzavému údolí. O závěrečné slovo se postaral producent filmu, který nám nakonec poskytl možnost dotazů a diskuze.

                                                                                   Amálie Nešporová

 

Síla lidskosti je dokumentární film z počátku 21. století, který vypráví o Nicholasi Wintonovi a jeho nezištné záchraně 669 židovských dětí z okupovaného Československa. Nicholas Winton se narodil 19. 5. 1909 v Londýně do rodiny, která měla německo-židovský původ. Po tom, co se rodina Wertheimerů přestěhovala roku 1907 do Spojeného království, rozhodli se změnit své jméno na anglicky znějící Winton.

V prosinci roku 1938 odjel Nicholas Winton do Prahy, kde se rozhodl pomoci židovským rodinám tím způsobem, že převeze jejich děti vlakem do Spojeného království. Měl výjimečnou intuici a rozhodl se jednat okamžitě, protože tušil, že situace ve střední Evropě byla již na spadnutí. Při své práci byl špehován gestapem, ale přesto se mu podařilo svůj plán před Němci utajit. Z Prahy mířily transporty s dětmi přes Německo do Nizozemska, odkud se potom děti dostávaly trajektem do VB. Jeho velkým zklamáním bylo, že největší transport, který měl odjet z Prahy na začátku září roku 1939, kvůli započaté druhé světové válce již neodjel.

Děti byly adoptovány různými rodinami po celém Spojeném království a po konci druhé světové války již většina ve Spojeném království zůstala. Winton o své akci 50 let mlčel a věnoval se jiným záležitostem, až jeho manželka objevila v domě knihu s výstřižky a záznamy o zachráněných dětech, včetně Joea Schlesingera a Very Gissingové (Diamantové), kteří posluchače celým filmem provázeli.

Nicholas Winton rád říkal, že má největší rodinu na světě. Díky jeho velkorysosti se mu podařilo zachránit spoustu lidí, kteří mu byli až do konce jeho života nesmírně vděční.

                                                                                                 Jan Vajrauch